Linja-autonkuljettajat huolestuneet työpaikkojensa säilymisestä

Julkaistu:

Koronakriisi iski ensiksi matkailuliikenteeseen koko voimallaan. Linja-autonkuljettajat ovat syystäkin huolestuneet työpaikkojen säilymisestä.

- Kevät ja kesä ovat tilausajojen sesonkia. Silloin matkataan paljon ja turistibusseja näkyy teillämme eniten. Nyt tuota sesonkia ei ole. Kun otetaan huomioon, että edeltänyt joulu-helmikuu on aina tilausliikenteen hiljaisinta aikaa, niin bussiyrittäjillä on luvassa katastrofaalinen vuosi, sanoo Tilausajokuljettajat ry:n puheenjohtaja Kimmo Wirén.

- Tukiverkostot pitävät lomautetut kuljettajat jollain tapaa kiinni elannossa, mutta bussifirmat ovat oman onnensa nojassa. Pahoin pelkään, että meillä ei ole pian yrityksiä joihin töihin palata, Wirén jatkaa.

Lue lisää yhdistyksen lehdistötiedotteesta.