Tilausajokuljettajat ottivat REAKin yhdessä haltuun

Julkaistu:

Pirkanhovin Fiilis-kabinetti tarjosi erinomaiset puitteet koulutukselle. Jaksamisesta päivän aikana piti huolen erinomainen luonas.

Lajissaan ensimmäinen Tilausajokuljettajat-yhdistyksen mahdollistama ammattipätevyyden jatkokoulutus ajoi hienosti maaliinsa lauantaina 9. huhtikuuta Lempäälän Pirkanhovissa.

Vaikka REAK-päivä tuottikin virallisen direktiivipäivän merkinnän, anti oli kaikkea muuta kuin kalvosulkeisia pakkopullan kera nautittuna. Kouluttajana toimineen puheenjohtaja Kimmo Wirénin lempeässä luotsauksessa käytiin läpi ja pohdittiin yhdessä nimenomaan linja-autonkuljettajan työssä esiin tulevia ongelma- sekä kipukohtia. Vastauksia ja uusiakin oivalluksia päivän aikana syntyi, sillä Pirkanhoviin oli saapunut erittäin aktiivinen ja keskusteleva 18 hengen joukko kuljettajia eri puolilta Suomea.

Ensimmäisen koulutuksen saama suosio kannustaa yhdistystä jatkamaan:
- Näitä tulee kyllä lisää. Seuratkaa ilmoitteluamme, kannusti tyytyväinen Kimmo Wirén.

Teksti ja kuva: Pekka Paloranta